Biuro Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia
Kierujemy się zasadą „Pracuję bezpiecznie”
Kierownik
Tomasz Klawikowski
Kierownik - Główny Specjalista ds. BHP i ppoż.
e-mail: tomasz.klawikowski@ug.edu.pl
tel. 58 523 24 20, +48 572 727 515
pok. 105
Pracownicy
Iwona Jaworska
Starszy Specjalista ds. BHP
e-mail: iwona.jaworska@ug.edu.pl
tel. 58 523 33 60
pok. 104
Opieka nad jednostkami: Wydział Oceanografii i Geografii, Stacja Morska w Helu
Patrycja Sampławska
p.o. Zastępca Kierownika Biura Starszy Inspektor ds. BHP
e-mail: patrycja.samplawska@ug.edu.pl
tel. 58 523 24 38, +48 573 101 163
pok. 107
Opieka nad jednostkami: Wydział Biologii, Stacja biologiczna, Obiekt Jezioro Drużno, Instytut Biotechnologii, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi
Kamila Hejmowska
Starszy Inspektor ds. BHP
e-mail: kamila.hejmowska@ug.edu.pl
tel. 58 523 33 61, +48 573 101 167
pok. 102
Opieka nad jednostkami: Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczny, Wydział Zarządzania, Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne, OW Łączyno, Stacja Limnologiczna Borucino, Biblioteka Główna, Magazyn składowy, Biblioteka Ekonomiczna, Biblioteka Sopot, Pałac w Leźnie
Anna Krupa
Specjalista ds. BHP
e-mail: anna.krupa@ug.edu.pl
tel. 58 523 33 60
pok. 104
Wydział Prawa i Administracji (+WFIS), Wydział Nauk Społecznych, Wydział Filologiczny (budynek Neofilologii, budynek Filologii i Historii) Wydział Historyczny + Muzeum UG (budynek Filologii i Historii + ul. Bielańska), Centrum Herdera (ul. Ogarna)
Marcin Warzocha
Starszy Inspektor ds. BHP
e-mail: marcin.warzocha@ug.edu.pl
tel. 58 523 33 61
pok. 102
Opieka nad jednostkami: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Statek „Oceanograf”, Nowy Rektorat, Stary Rektorat, Budynek techniczny, Trzynastka, Hotele Asystenckie, Domy Studenckie, Biały Domek (ul. Polanki)
Agata Grzegowska
Specjalista administracyjny
e-mail: agata.grzegowska@ug.edu.pl
tel. 58 523 23 67; +48 573 101 164
pok. 106
Magazyn środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego / ochronnego
Katarzyna Tomeczkowska
Specjalista administracyjny
Piotr Skoblik
Inspektor ochrony ppoż.
e-mail: piotr.skoblik@ug.edu.pl
tel. +48 573 101 165
pok. 102
Ochrona przeciwpożarowa
Nikodem Ponikwicki
Inspektor Ochrony Radiologicznej
e-mail: nikodem.ponikwicki@ug.edu.pl
tel. 58 523 20 28, +48 573 101 166
pok. 101
Ochrona radiologiczna
dr Monika Maciąg-Dorszyńska
Inspektor Ochrony Radiologicznej
e-mail: monika.maciag-dorszynska@ug.edu.pl
tel. 58 523 20 28
pok. 101
Ochrona Radiologiczna
dr hab. n. med. Grzegorz Mincewicz
Konsultant medyczny
tel. +48 501 222 020
e-mail: grzegorz.mincewicz@ug.edu.pl
pok. 101
Konsultacje medyczne dla studentów wtorki 09:00-10:30
Główne zadania:
- Pełni zadania służby bhp, prewencji pożarowej oraz ochrony radiologicznej Uniwersytetu Gdańskiego.
- Kontroluje warunki pracy oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego, występuje do osób kierujących pracownikami z zaleceniami usunięcia stwierdzonych zagrożeń wypadkowych i szkodliwości (uciążliwości) zawodowych oraz uchybień w zakresie bhp i ppoż., na bieżąco informuje pracodawcę o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych.
- Dokonuje okresowych ocen i analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, przedstawia propozycje przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych poprawiających warunki pracy oraz stan bezpieczeństwa pożarowego.
- Bierze udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz wypadków studenckich podczas zajęć organizowanych przez Uczelnię, opracowywaniu dokumentacji powypadkowych i wniosków wynikających z dochodzeń powypadkowych, kontroluje realizację tych wniosków, a także sporządza dokumentację wypadków w drodze do pracy i z pracy.
- Prowadzi rejestry wypadków pracowników i studentów, a także zachorowań na choroby zawodowe.
- Bierze udział w ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy i w ustalaniu stanowisk pracy do wykonania pomiarów i badań środowiska pracy, prowadzi karty pomiarów i rejestry tych badań.
- Bierze udział w opracowywaniu wewnętrznych zarządzeń, regulaminów i instrukcji ogólnych bhp, ustalaniu zakresu obowiązków – w zakresie bhp – osób kierujących pracownikami. Opiniuje szczegółowe instrukcje bhp na poszczególnych stanowiskach pracy, instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, oceny, ekspertyzy i inne z zakresu ochrony ppoż. oraz prowadzi doradztwo w ww. zakresie.
- Prowadzi szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla nowo przyjmowanych pracowników Uniwersytetu oraz bierze udział w organizowaniu szkoleń w zakresie bhp, pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej.
- Współpracuje z jednostkami organizacyjnymi wyznaczonymi przez Rektora do realizacji nakazów, wystąpień, decyzji i zaleceń organów kontroli zewnętrznej nad warunkami pracy.
- Współdziała z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników oraz przeglądach stanowisk pracy z lekarzem.
- Uczestniczy w konsultacjach w zakresie bhp i w pracach Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz komisjach powołanych do oceny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stanu bezpieczeństwa pożarowego.
- Bierze udział w opiniowaniu projektów inwestycyjnych budowy, przebudowy, modernizacji i remontów oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów oraz uczestniczy w komisjach odbiorczych tych obiektów i urządzeń.
- Nadzoruje nad przestrzeganiem prowadzenia działalności według instrukcji pracy oraz nad prowadzeniem dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, w tym dotyczącej pracowników i innych osób, przebywających w jednostce w warunkach narażenia, z wyjątkiem ochrony radiologicznej pacjentów poddanych terapii i diagnostyce z wykorzystaniem promieniowania jonizującego.
- Nadzoruje nad spełnianiem warunków dopuszczających pracowników do zatrudnienia na danym stanowisku pracy, w tym dotyczących szkolenia pracowników na stanowisku pracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
- Opracowuje program pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy i pomiarów oraz ewidencji dawek indywidualnych i przedstawienie ich do zatwierdzenia kierownikowi jednostki organizacyjnej.
- Dokonuje wstępnej oceny narażenia pracowników na podstawie wyników pomiarów dawek indywidualnych lub pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy i przedstawianie jej kierownikowi jednostki organizacyjnej.
- Ustala wyposażenia jednostki organizacyjnej w środki ochrony indywidualnej, aparaturę dozymetryczną i pomiarową oraz inne wyposażenie służące do ochrony pracowników przed promieniowaniem jonizującym, a także nadzór nad działaniem aparatury dozymetrycznej, sygnalizacji ostrzegawczej i prawidłowym oznakowaniem miejsc pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.
- Współpracuje z zakładowymi służbami bezpieczeństwa i higieny pracy, osobami wdrażającymi program zapewnienia jakości, służbami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska w zakresie ochrony przed promieniowaniem jonizującym.
- Wydaje kierownikowi jednostki organizacyjnej opinii w zakresie ochrony przed promieniowaniem jonizującym, stosownie do charakteru działalności i typu posiadanych uprawnień.
- Występuje do kierownika jednostki organizacyjnej z wnioskiem o wstrzymywanie prac w warunkach narażenia, gdy są naruszone warunki zezwolenia lub wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, oraz informowanie o tym organu, który wydał zezwolenie.
- Nadzoruje nad postępowaniem wynikającym z zakładowego planu postępowania awaryjnego, jeżeli na terenie jednostki organizacyjnej zaistnieje zdarzenie radiacyjne.
- Nadzoruje nad postępowaniem ze źródłami promieniotwórczymi, materiałami jądrowymi oraz odpadami promieniotwórczymi w sytuacji przekształcenia jednostki organizacyjnej lub zakończenia przez nią działalności oraz informowanie organu, który wydał zezwolenie, o naruszeniu wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w tym zakresie.
- Prowadzi magazyn odzieży i obuwia roboczego / ochronnego oraz środków ochrony indywidualnej.